مدیریت حافظه در لوگو زیمنس

LOGO! زیمنس یک مینی  PLC یا ‌کنترلر قابل برنامه‌ریزی کوچک است که به طور خاص برای کاربردهای کنترل ساده و کوچک طراحی شده است. به دلیل قیمت مناسب، سهولت استفاده و کارایی بالا، LOGO! در میان کاربران مبتدی و حرفه‌ای در زمینه اتوماسیون صنعتی بسیار محبوب است.

حافظه LOGO! محدود است و مدیریت صحیح آن برای عملکرد روان و کارآمد برنامه‌ها ضروری است. در این راهنمای گام به گام، به شما آموزش می‌دهیم که چگونه حافظه لوگو زیمنس را به صورت اصولی و بهینه مدیریت کنید.

اهمیت مدیریت حافظه در لوگو زیمنس

مدیریت صحیح حافظه در لوگو زیمنس، نقش مهمی در بهینه‌سازی عملکرد و کارایی برنامه‌های در حال اجرا دارد. با سازمان‌دهی مناسب حافظه، می‌توان بدون باگ یا قطعی، عملکرد روان لوگو زیمنس را تضمین کرد. مدیریت حافظه برای جلوگیری از اختلال در برنامه‌نویسی و به حداکثر رساندن قابلیت‌های LOGO زیمنس ضروری است. در برنامه‌نویسی اتوماسیون، با مدیریت صحیح حافظه می‌توان فرآیندهای اتوماسیون را به صورت قابل اعتماد اجرا کرد. 

معرفی انواع حافظه LOGO!

لوگو زیمنس، ماژولی هوشمند است که قابلیت کنترل کارآمد برنامه‌های مختلف و اتوماسیون را دارد. یکی از مهم‌ترین نکات برای آموزش مدیریت حافظه در لوگو زیمنس، آشنایی با انواع حافظه LOGO! است.  درک انواع حافظه موجب برنامه‌نویسی مؤثر سیستم اتوماسیون می‌شود. انواع حافظه LOGO! شامل: حافظه برنامه، حافظه داده و حافظه موقت است که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • حافظه برنامه: حافظه برنامه را می‌توان مغز لوگو زیمنس در نظر گرفت. حافظه برنامه، دیتاها را از طریق برنامه‌نویسی انجام شده، دریافت کرده و اقدامات و پاسخ‌های آن را هدایت می‌کند. همچنین وظیفه نگهداری سیگنال‌های ورودی را برعهده دارد. 
 • حافظه داده: حافظه داده، مقادیر متغیرها و داده‌های لازم برای اجرای برنامه را ذخیره می‌کند. این نوع حافظه اطلاعاتی مانند محاسبات میانی و حسگرها را حفظ می‌کند. حافظه داده، موجب می‌شود تا لوگوی زیمنس، عملکرد خود را بر اساس ورودی داده‌ها و تنظیمات تطبیق دهد.
 • حافظه موقت: حافظه موقت به عنوان مرکز ذخیره‌سازی کوتاه مدت برای داده‌های گذرا در طول اجرای برنامه عمل می‌کند. تمامی اطلاعات برای اجرای برنامه به صورت موقت ذخیره می‌شوند. 

بررسی مصرف حافظه: نحوه بررسی میزان حافظه اشغال شده توسط برنامه‌ها و داده‌ها در LOGO!

آشنایی با بررسی میزان حافظه اشغال شده توسط برنامه‌ها و داده‌ها در LOGO زیمنس، برای مدیریت مؤثر حافظه ضروری است. روی کارت حافظه زیمنس، میزان حافظه‌ی آن نوشته شده است. برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، هرگز از کارت حافظه دارای حجم پایین استفاده نکنید، چرا که اگر بعداً نیاز به اضافه کردن ویژگی‌های جدید داشته باشید، باید هزینه‌ی بیشتری را صرف کارت حافظه جدید کنید و علاوه بر آن، ساعت‌ها زمان برای انتقال داده‌ها صرف کنید. 

برای درک عملی، می‌توانید به صورت دستی میزان استفاده از حافظه را بررسی کنید. برای بررسی مصرف حافظه در LOGO زیمنس و با زبان برنامه‌نویسی TIA، کافی است گزینه‌ی Tools -> Resources را انتخاب کنید. به راحتی یک نمای کلی از نحوه مصرف حافظه برای شما باز می‌شود. می‌توانید در طول برنامه‌نویسی از این گزینه استفاده کنید تا مراقب استفاده بیش از حد باشید. 

آزادسازی حافظه: روش‌های مختلف برای آزادسازی حافظه اشغال شده در LOGO! 

روش‌های مختلف برای آزادسازی حافظه اشغال شده در LOGO! وجود دارد. یکی از مهم‌ترین اقدامات برای آزادسازی حافظه، حذف کردن کدهای اضافی است. آزادسازی حافظه می‌تواند با کمک‌ روش‌های زیر انجام شود:

 • پاک کردن کدهای اضافه: طبق بررسی‌های انجام شده، مشخص شده که حدود 25 تا 30 درصد از کدها، اصلاً مربوط به فرایند اتوماسیون نبوده‌اند. متأسفانه خیلی از برنامه‌نویسان کدهای آماده را کپی کرده و سپس آن را پیست می‌کنند، این فرایند موجب اشغال حافظه و کاهش سرعت خواهد شد. 
 • مسدود کردن اتصالات بدون استفاده: اگر plc از طریق اترنت به دستگاه‌های دیگری در تعامل است، حتماً باید این گزینه را در نظر بگیرید. خیلی از مواقع پی ال سی با دستگاه‌های خارجی که استفاده نمی‌شود، در ارتباط است. در این صورت حتماً اتصالات را جدا کنید. این کار موجب آزادسازی حافظه LOGO و افزایش بهره‌وری دستگاه می‌شود. 

نکات برای بهینه‌سازی حافظه: ارائه نکات و ترفندهایی برای کاهش مصرف حافظه در برنامه‌های LOGO!

بهینه‌سازی حافظه برای بهبود عملکرد LOGO زیمنس بسیار ضروری است. با رعایت نکات و ترفندها، می‌توانید به طور مؤثری مصرف حافظه را کاهش داده و کارایی سیستم اتوماسیون را افزایش دهید. با بهینه‌سازی حافظه می‌توانید طول عمر دستگاه را افزایش دهید؛ از طرفی دیگر بدون قطعی یا سرعت پایین فرایند اتوماسیون انجام می‌شود. برای بهینه‌سازی حافظه لوگو زیمنس راهکارهای زیر را دنبال کنید:

به طور مرتب داده‌ها و کدهای استفاده نشده را پاک کنید

اطمینان حاصل کنید که تمامی کدهای استفاده نشده و یا اضافه پاک شده است. اگر کدها را از جایی کپی می‌کنید، حتماً صحت‌سنجی آن را انجام داده و کدهای اضافی را قبل از بارگذاری بهینه کنید. این کار را هر 5 ماه یک‌بار یا بعد از نوشتن برنامه‌ی جدید انجام دهید. پاک کردن دیتاهای اضافی در فواصل منظم، موجب آزادسازی حافظه شده و سرعت را افزایش می‌دهد. 

استفاده از متغیرهای غیرضروری را به حداقل برسانید

اگر از متغیرهای زیادی استفاده می‎‌کنید، بهتر است که آن را به حداقل برسانید. تعداد متغیرهای مورد استفاده را محدود کرده و اطمینان حاصل کنید که فقط از متغیرهای ضروری استفاده می‌کنید. این رویکرد موجب آزادسازی حافظه و بهینه شدن فرایند اتوماسیون خواهد شد. 

کدهای بهینه‌شده بنویسید

کدهای تمیز و بهینه بنویسید و هرگونه دستورالعمل اضافی یا تکراری را حذف کنید. با بهینه‌سازی کد، می‌توان مصرف حافظه را کاهش داده و عملکرد کلی LOGO زیمنس را افزایش دهید. اگر هنوز در کد نویسی آماتور هستید و از کدهای آماده استفاده می‌کنید، حتماً قبل از اجرا، کدها را مرور کرده و دستورالعمل‌های بدون کاربرد را حذف کنید. با این کار دقت کدها و احتمال ایجاد خطا را کاهش می‌دهید.

به خوبی از لوگو زیمنس نگهداری کنید

یکی از عواملی که می‌تواند روی حافظه تأثیر بگذارد تغییرات دماست. دمای بالا، موجب آسیب شده و طول عمر لوگو زیمنس را کاهش می‌دهد. هرگز دستگاه را در جای گرم قرار ندهید. همچنین اطمینان حاصل کنید که سیستم در معرض آب قرار ندارد. با انجام این نکات می‌توانید مدیریت حافظه در لوگو زیمنس را به خوبی انجام دهید.

عیب‌یابی: راهنمایی برای حل مشکلات رایج مربوط به حافظه در LOGO!

لوگو زیمنس مانند هر دستگاه دیگری، ممکن است دچار مشکلاتی شود. برای برطرف کردن مشکلات و خرابی‌های احتمالی در اولین مرحله نیاز به عیب‌یابی دارید. مشکلات رایج مربوط به حافظه در LOGO! و حل آن‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بررسی حافظه LOGO: در اولین مرحله لازم است تا ظرفیت حافظه را بررسی کنید. اگر اختلال در plc به دلیل کمبود حافظه به وجود آمده است، حتماً اطلاعات اضافی را پاک کرده یا از کارت حافظه دارای حافظه‌ی بیشتر استفاده کنید.
 • خطاهای مربوط به اتصالات: در صورتی که پی ال سی یا دستگاه‌های متصل به آن، به کمک کابل ارتباطی به هم متصل هستند، حتماً آن‌ها را بررسی کنید. خیلی اوقات بررسی کابل‌ها منجر به تعمیر plc می‌شود.
 • خطاهای برنامه‌نویسی: اشتباه در کد نویسی منجر به مشکلات عملکردی می‌شود. خطاهای برنامه‌نویسی را مرور کرده و اشتباهات را اصلاح کنید.
 • عدم به‌روزرسانی: یکی از مشکلاتی که می‌تواند منجر به کاهش سرعت کارت حافظه شود، عدم به‌روزرسانی است. به صورت مرتب لوگوی زیمنس را به‌روزرسانی کنید. برند زیمنس، اغلب هر چند وقت یک‌بار به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری را منتشر می‌کند. این به‌روزرسانی‌ها منجر به بهبود عملکرد سیستم می‌شود. از آخرین به‌روزرسانی‌ها اطلاع داشته باشید و اعلان به‌روزرسانی را نادیده نگیرید. استفاده از به‌روزترین نسخه منجر به کاهش خطاهای مربوط به حافظه می‌شود. 
 • مشکلات سخت‌افزاری: در صورتی که تمامی روش‌ها را تست کردید، ولی مشکل حل نشد، احتمال مشکلات سخت‌افزاری وجود دارد. برای برطرف کردن مشکلات سخت‌افزاری به متخصص مراجعه کنید. 

منابع مفید: معرفی منابع معتبر برای مطالعه بیشتر در مورد 

اگر مبتدی هستید، می‌توانید از طریق منابع معتبر جهت مدیریت حافظه در LOGO! استفاده کرده و دانش فنی خود را افزایش دهید. خوشبختانه منابع مفید زیادی برای مطالعه‌ی بیشتر وجود دارد که شامل:

 • سایت زیمنس: یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش دانش فنی، مراجعه به سایت زیمنس است. در سایت برند زیمنس، راهکار و شیوه‌های استفاده از پی ال سی به صورت مفصل بررسی شده است. همچنین اگر سؤالی دارید، می‌توانید از طریق انجمن زیمنس، سوال خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.
 • انجمن‌های آنلاین: در انجمن‌ها، شما می‌توانید با افراد و کارشناسان خبره لوگوی زیمنس در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید در قسمت سوالات را مطالعه کرده و دانش خود را افزایش دهید. انجمن آنلاین زیمنس یکی از معتبرترین انجمن‌ها بوده و زیر نظر برند اصلی فعالیت می‌کند. 
 • آموزش‌های ویدئویی یوتیوب: در یوتیوب، آموزش‌های زیادی به صورت تصویری وجود دارد. کافی است دانش متوسطی از انگلیسی داشته باشید تا بتوانید از راهنماهای گام به گام به صورت تصویری بهره ببرید. 
 • کتاب‌ها و مقالات: می‌توانید دانش تخصصی خود را از طریق کتاب‌ها و مقالات افزایش دهید. کتاب راهنمای LOGO یکی از به‌روزترین کتاب‌ها برای برنامه‌نویسی و مدیریت حافظه است. مقالات به‌روز را می‌توانید از طریق لینکدین دریافت کنید. 

پاسخگویی به سوالات متداول: 

در انتها به بررسی سوالات رایج کاربران در مورد مدیریت حافظه در LOGO! می‌پردازیم:

 • حافظه لوگو زیمنس به چه انواعی تقسیم می‌شود؟
 • 3 نوع حافظه وجود دارد. حافظه برنامه، حافظه داده و حافظه موقت
 • حافظه plc زیمنس چقدر است؟
  • به صورت کلی معمولاً حافظه‌ی plcها کم است. برخلاف کامپیوتر که ممکن است 16 تا 64 گیگابایت حافظه داشته باشند، پی ال سی معمولاً 3 تا 20 مگابایت حافظه دارد. به همین دلیل باید برنامه‌نویسی plc را به صورت بهینه انجام داد. 
 • نقشه حافظه و پیکربندی حافظه LOGO زیمنس چیست؟
  • نقشه حافظه لوگو زیمنس، تخصیص مکان‌ها یا دستگاه‌ها به آدرس خاص، به صورت نمادین است. پیکربندی حافظه شامل فرآیند تنظیم پارامترها و ویژگی‌های حافظه مانند داده، اندازه و نوع دسترسی است.
 • برای پاک کردن حافظه لوگو زیمنس باید چه کرد؟
  • اگر قصد آزادسازی فضا را دارید، بهتر است کدهای اضافی را حذف کنید. اما اگر قصد دارید کل حافظه لوگو زیمنس پاک شود، می‌توانید ریست کنید. 
 • چگونه ریست حافظه لوگو زیمنس را انجام دهم؟
  • برای این کار کافی است تا کلید CPU را فشار دهید و آن را در حالت MERS نگهدارید. بعد از چند ثانیه LEDهای CPU روشن می‌شود. در انتها کلید را رها کنید تا به حالت STOP برگردد. در این حالت ریست فکتوری انجام می‌شود.

در این مقاله به بررسی و آموزش مدیریت حافظه در لوگو زیمنس پرداختیم. با مطالعه این راهنمای جامع، شما قادر خواهید بود تا حافظه LOGO! را به طور موثر و کارآمد مدیریت کرده و از مشکلات ناشی از کمبود حافظه جلوگیری کنید. به این ترتیب، می‌توانید برنامه‌های LOGO! را به صورت بهینه نوشته و از عملکرد روان و بدون نقص آن‌ها لذت ببرید.