ایجاد آلارم در HMI زیمنس

در حوزه صنعتی لازم است آلارم‌ها به‌درستی ایجاد و پیگیری شوند، زیرا نادیده‌گرفتن مشکلات به وجود آمده می‌تواند زیان‌های جانی و مالی برای ما به همراه داشته باشد.

یکی از دستگاه‌های اتوماسیون صنعتی، HMI مخفف عبارت Human Machine Interface است که در واقع پلی میان انسان‌ها و ماشین محسوب می‌شود. از HMI به‌منظور مانیتورکردن و مشاهده پارامترهای دستگاه‌های صنعتی استفاده می‌شود.

می‌توان روی HMI تنظیماتی اعمال کرد که یکی از آن‌ها آلارم‌نویسی است. با ایجاد آلارم در HMI زیمنس می‌توانید در صورت بروز مشکل، خیلی سریع از آن مطلع شده و برای رفع آن اقدام کنید.

اگر شما نیز قصد دارید از خسارت‌های احتمالی جلوگیری کنید، اما با نحوه آلارم‌نویسی در HMI زیمنس آشنا نیستید، تا انتهای این مقاله همراه رها الکتریک باشید.

 

معرفی آلارم‌های مختلف در HMI

آلارم‌ها در اتوماسیون صنعتی بسیار حائز اهمیت هستند، زیرا می‌توانند از زیان‌‌های ناشی از خطا جلوگیری کنند. در HMI زیمنس، انواع مختلفی از آلارم‌ها وجود دارد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. پیش از اینکه نحوه ایجاد آلارم در اینجا اچ‌ ام آی زیمنس را شرح دهیم بهتر است ابتدا به برخی از متداول‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم تا آسان‌تر بتوانید آلارم موردنظر خود را ایجاد کنید. 

انواع آلارم بر اساس نوع نمایش

یکی از مواردی که آلارم‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند، نوع به نمایش درآمدن آن‌ها است. شما می‌توانید هنگام ایجاد آلارم انتخاب کنید که آلارم موردنظر چگونه نمایش داده شود. در ادامه به برخی از انواع نمایش آلارم‌ می‌پردازیم. 

 

آلارم‌های پنجره‌ای

 این آلارم‌ها در یک پنجره جداگانه نمایش داده می‌شوند و شامل اطلاعات مفصلی مانند متن آلارم، زمان وقوع، اولویت و محل وقوع آن هستند. اگر قصد دارید یک پیام کامل و جامع درباره آلارم موردنظر دریافت کنید، این نوع نمایش بسیار کمک‌کننده است.

 

آلارم‌های خطی

 این آلارم‌ها به‌صورت خطوط متنی در بالا یا پایین صفحه‌نمایش داده می‌شوند. آن‌ها برای نمایش سریع و مختصر اطلاعات آلارم مفید هستند و به‌صورت جداگانه و کامل اطلاعات را در اختیار شما قرار نمی‌دهند.

 

آلارم‌های پاپ‌آپ

 آلارم‌های پاپ‌آپ به‌صورت پنجره‌های کوچک ظاهر می‌شوند که توجه اپراتور را به خود جلب می‌کنند. آن‌ها برای نمایش آلارم‌های مهم یا فوری مفید هستند.

 

انواع آلارم بر اساس نوع تایید

آلارم‌ها از جهت نوع تایید هم با یکدیگر تفاوت‌ دارند. بسته به اینکه آلارم در چه صورت غیرفعال شود و تا چه زمانی ادامه یابد، می‌توان آلارم‌ها را دسته‌بندی کرد. این دسته‌بندی به شرح زیر است: 

 

آلارم‌های تایید نشده

همان‌طور که از نام این آلارم‌ها مشخص است، آلارم‌های تایید نشده، تا زمانی که اپراتور آن‌ها را تایید کند، فعال باقی می‌مانند و غیرفعال ‌شدن آن‌ها منوط به تاییدی از سوی اپراتور است.

 

 آلارم‌های تایید شده

یکی دیگر از انواع آلارم‌ها که از جهت نوع تایید متفاوت است، آلارم‌های تایید شده هستند. این آلارم‌ها پس از تایید توسط اپراتور به طور خودکار غیرفعال می‌شوند.

 

آلارم‌های خودکار

آلارم‌های خودکار سومین نوع در این دسته‌بندی هستند. این آلارم‌ها پس از رفع‌ شدن مشکل به طور خودکار غیرفعال می‌شوند، بنابراین شرط غیرفعال‌شدن آلارم خودکار، برطرف کردن مشکل است. اگر قصد دارید آلارم‌تان را طوری ایجاد کنید که فقط بعد از حل مشکل، غیرفعال شود، آلارم‌های خودکار بهترین انتخاب هستند. 

 

انواع آلارم بر اساس اولویت

شما می‌توانید آلارم‌ها را در HMI زیمنس باتوجه‌به سطح اولویت و خطر دسته‌بندی کنید تا اپراتور بداند برای رفع مشکل چقدر زمان دارد و کدام مشکل در اولویت بیشتری برای حل شدن قرار دارد. این دسته‌بندی به شما کمک می‌کند ابتدا مشکلات جدی‌تر و سپس مشکلاتی که عواقب کمتری دارند را مورد بررسی قرار دهید. این اولویت‌بندی به شرح زیر است: 

 

آلارم‌های با اولویت بالا

سطح اول از اولویت‌بندی به این آلارم‌ها اختصاص دارد. این آلارم‌ها نشان‌دهنده شرایطی هستند که نیاز به توجه فوری دارند و باید بسیار سریع توسط اپراتور حل شوند. 

 

آلارم‌های با اولویت متوسط 

این آلارم‌ها نشان‌دهنده شرایطی هستند که باید در اسرع‌ وقت بررسی شوند، اما به‌اندازه آلارم‌های قبلی مشکل‌ساز نیستند و شما زمان بیشتری برای رسیدگی به آن‌ها دارید. 

 

آلارم‌های با اولویت پایین

 هنگامی که با آلارم‌های اولویت پایین مواجه شدید، لازم نیست با عجله زیادی برای حل مشکل اقدام کنید. این آلارم‌ها نشان‌دهنده شرایطی هستند که می‌توان در زمان مناسب به آن‌ها رسیدگی کرد.

 

انواع آلارم بر اساس نوع پیام

آلارم‌های HMI زیمنس می‌توانند از نظر نوع پیام نیز تقسیم‌بندی شوند که هر یک از آن‌ها نیاز به بررسی و رسیدگی خاص خود را دارد. آشنایی با این دسته‌بندی بسیار حائز اهمیت است زیرت در صورت ندانستن نوع پیام نمی‌توانید به‌درستی مشکل را برطرف کنید. آلارم‌ها از نظر نوع پیام به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 

آلارم خطا یا Fault 

فعال‌سازی این آلارم به این معنا است که خطایی در سیستم به وجود آمده است و باید برای رفع آن اقدام کنید تا سیستم دوباره بتواند کار خود را از سر بگیرد. 

 

 آلارم هشدار Maintenance Demanded 

اگر در سخت‌افزار سیستم شما خطایی به وجود آید این نوع آلارم برای شما نمایش داده می‌شود. فعال شدن، بنابراین با دیدن این پیام به رفع مشکلات سخت‌افزاری مشغول شوید.

 

آلارم اطلاعاتی یا Info  

این دسته از آلارم‌ها با دو دسته قبلی کمی تفاوت دارد. فعال شدن این نوع آلارم‌ها  نشان‌دهنده هیچ خطایی نیست و تنها به نمایش دادن وضعیت جاری سیستم اتوماسیون می‌پردازد. 

علاوه بر این دسته‌بندی‌ها، آلارم‌های HMI زیمنس می‌توانند بر اساس معیارهای دیگری مانند منبع آلارم، نوع مشکل و اقدامات اصلاحی موردنیاز نیز طبقه‌بندی شوند. 

 

نقشه راه ایجاد آلارم در HMI زیمنس

در این آموزش قصد داریم  به طور مفصل نحوه ایجاد آلارم در HMI زیمنس با استفاده از TIA Portal را شرح دهیم و به شما کمک کنیم بدون هیچ دردسری آلارم مناسب نیاز خود را ایجاد کنید.

اگر به خرید یک HMI زیمنس جدید احتیاج دارید می‌توانید آن را از رها الکتریک که مرجع معتبری برای خرید تجهیزات و وسایل اتوماسیون صنعتی است، خریداری کنید. 

برای پیکربندی آلارم‌ها در HMI زیمنس، از نرم‌افزار TIA Portal استفاده می‌شود. این نرم‌افزار به شما امکان می‌دهد تا انواع مختلف آلارم را ایجاد کنید، شرایط تحریک را تعریف کنید و نحوه نمایش و تایید آلارم‌ها را مشخص کنید.  

 مراحل آلارم نویسی در اچ ام آی زیمنس به شرح زیر است: 

 

شروع ماجراجویی؛ ایجاد آلارم جدید

در مرحله اول در Tia Portal  یک پروژه جدید ایجاد کنید یا یک پروژه موجود را باز کنید سپس به  پنل سمت چپ بروید و “HMI” را انتخاب کنید.

پس از آن نوبت به مرحله دوم، یعنی ایجاد آلارم می‌رسد. در زیر، روی HMI Alarms کلیک کنید و دکمه New Alarm را فشار دهید تا امکان ایجاد یک آلارم جدید برایتان فراهم شود. در مرحله بعد لازم است نامی توصیفی برای آلارم خود وارد کنید، مثلاً  دمای دستگاه یا سطح مخزن موردنظر. می‌توانید آلارم را به یک گروه خاص اختصاص دهید  که این کار کاملاً اختیاری است. 

 

پیکربندی و تنظیمات آلارم

در این مرحله می‌توانید سطح اولویت آلارم را مشخص کنید، همچنین امکان انتخاب رنگ و صدای موردنظر برای آلارم فراهم‌ می‌شود، تعیین این موارد به تشخیص بهتر آلارم کمک می‌کند. اولویت آلارم را به‌منظور تعیین ترتیب نمایش و رسیدگی به آن تنظیم کنید. 

افزون بر آن می‌توانید نحوه نمایش آلارم در HMI را به روش‌های مختلفی سفارشی کنید، از جمله:

 

اضافه کردن یک متن

 می‌توانید متنی را برای نمایش آلارم، مانند نام آلارم، توضیحات و سطح اولویت، تعریف کنید. به هر حال شاید کل افراد حرفه‌ای نباشند و بهتر است هرکسی که در حال دیدن 

 

تعیین رنگ

 می‌توانید برای هر سطح اولویت آلارم، یک رنگ خاص انتخاب کنید، بدین ترتیب اپراتور متوجه می‌شود با چه اولویتی باید به مشکلات رسیدگی کند و کدام آلارم نیاز به توجه فوری دارد.

 

تنظیم صدا

هر آلارم می‌تواند صدای به‌خصوصی داشته باشد که تشخیص آن آسان‌تر شود. به‌این‌ترتیب  می‌توانید برای آلارم‌ها از صداهای مختلف استفاده کنید.

 

تعیین موقعیت ‌نمایش

اینکه آلارم در کدام قسمت از صفحه HMI نمایش داده شود در این بخش قابل‌تنظیم است. 

 

چشمک زدن

راه‌های زیادی برای جلب‌کردن توجه بیشتر به آلارم‌ها وجود دارد که یکی از آن‌ها اضافه کردن قابلیت چشمک ‌زدن است. می‌توانید از آلارم‌ها بخواهید هنگام فعال شدن چشمک بزنند. 

 

برای مثال فرض کنید می‌خواهید آلارم‌های مربوط به دمای بالا را با رنگ قرمز، آلارم‌های مربوط به سطح پایین مایع را با رنگ زرد و آلارم‌های مربوط به خرابی موتور را با رنگ قرمز و چشمک‌زن نمایش دهید. اضافه کردن رنگ و چشمک‌زدن در این مورد، در تفکیک موقعیت‌ها مؤثر است. 

 

در گام بعدی از آلارم‌نویسی در HMI زیمنس به تنظیم کلاس آلارم  می‌رسیم. منظور از کلاس آلارم سطح شدت آلارم است که می‌توانید آن را از بین “Info”, “Warning”, “Error” و “Fatal” انتخاب کنید. توجه داشته باشید که کلاسی که برای آلارم خود انتخاب می‌کنید می‌تواند به طور مستقیم بر نحوه نمایش و رسیدگی به آلارم تأثیر بگذارد. 

 

تعریف شرایط آلارم

مرحله بعد تعیین شرط‌هایی برای فعال شدن آلارم است. در بخش Trigger Condition از لیست کشویی استفاده کنید و شرطی را که می‌خواهید آلارم باتوجه‌به آن فعال شود، مشخص کنید، این شرایط می‌توانند شامل مقادیر متغیر یا وضعیت ورودی و خروجی دستگاه باشند. مثلاً اگر دمای دستگاهی بالاتر از 40 درجه رفت یا اگر میزان ورودی از حد استاندارد فراتر رفت،  آلارم فعال شود.

در گام بعدی  متغیر PLC را که می‌خواهید بر اساس آن شرط ارزیابی شود، انتخاب کنید و بعد از آن مقدار آستانه‌ای را که می‌خواهید در آن بازه، آلارم فعال شود، وارد کنید. با استفاده از یک  معادله می‌توانید شرط پیچیده‌تری برای آلارم موردنظر تعریف کنید.

 

تعیین اقدامات آلارم

 گام بعدی مربوط به انتخاب واکنش و  اقداماتی است که باید در هنگام فعال شدن آلارم انجام شود. این واکنش‌ها شامل چند اقدام مختلف است که شما می‌توانید باتوجه‌به سطح اولویت آلارم موردنظر، یک یا ترکیبی از چند اقدام‌ را انتخاب کنید. 

نمایش پیام

اقدام اول، نمایش پیام است. اگر قصد دارید هنگام فعال شدن آلارم، پیامی مشخص روی صفحه HMI نمایش داده شود، باید این پیام را در این مرحله وارد و تنظیم کنید.

 

فعال کردن خروجی

از دیگر اقداماتی که می‌توانید در نظر بگیرید، فعال کردن خروجی است. در این نوع اقدام، شما تصمیم می‌گیرید هنگام فعال شدن آلارم، یک آژیر داخلی یا خارجی نیز فعال شود و توجه بیشتری به سمت آلارم جلب شود. اگر آلارم را برای یک مشکل مهم و اساسی تنظیم می‌کنید، درنظرگرفتن این اقدام می‌تواند مؤثر واقع شود.

 

ارسال ایمیل

آخرین اقدامی که می‌توان آن را به‌عنوان واکنش بعد از فعال شدن آلارم در نظر گرفت، ارسال ایمیل است. با فعال کردن این اقدام، هرگاه آلارم فعال شود یک ایمیل به آدرس‌های مشخص شده ارسال می‌شود و آن افراد امکان باخبر شدن از مشکل و آلارم را خواهند داشت.

 

اقدامی جذاب به نام برنامه‌نویسی 

در این گام از تنظیمات آلارم HMI زیمنس، می‌توانید از زبان برنامه‌نویسی TIA Portal Script به‌منظور ایجاد توابع و شرایط پیچیده‌تر برای آلارم بهره بگیرید. اینکه آلارم نویسی در HMI زیمنس به برنامه‌نویسی احتیاج دارد یا خیر، به نیاز و اولویت‌های شما در تنظیم و ایجاد آلارم‌ها بستگی دارد. اگر به اقدامات پیچیده‌تر احتیاج دارید، TIA portal script می‌تواند به شما کمک کند تا این اقدامات را پیاده‌سازی کنید.

 

پایان مسیر، ذخیره آلارم

حال که تمام مراحل را گام‌به‌گام انجام داده‌اید، وقت آن است که آلارم موردنظر خود را ذخیره کنید. این مرحله بسیار ساده است، کافی است روی گزینه OK کلیک کنید تا آلارم ذخیره شود.

 

تنظیمات تکمیلی

تا همین جای کار نیز آلارم شما به بهترین نحو ممکن تنظیم و ایجاد شده است، اما اگر فردی کمال‌گرا هستید و می‌خواهید هر چیزی در بهترین حالت خود باشد، تنظیمات تکمیلی زیر می‌تواند برای شما جالب باشد.  

ارائه توضیحات اضافی 

گاهی اوقات لازم است برخی توضیحات اضافی در مورد آلارم داده شود. این امر در دسته تنظیمات تکمیلی قرار می‌گیرد. در این گام می‌توان توضیحات بیشتری راجع به آلارم ارائه داد. 

 

 تاریخچه

 یکی دیگر از تنظیمات تکمیلی این است که تاریخچه‌ای برای هر آلارم در نظر گرفته شود. در این گام، نحوه ثبت وقایع مربوط به آلارم را پیکربندی کنید. 

 

فهم بهتر نحوه ایجاد آلارم جدید با یک مثال

از ابتدای مقاله تا اینجا به‌صورت مرحله‌به‌مرحله نحوه ایجاد آلارم را توضیح دادیم، اما قطعاً ارائه یک مثال می‌تواند به درک بهتر و یادگیری عمیق‌تر کمک کند، بنابراین مثال زیر را دنبال کنید. 

فرض کنید می‌خواهیم یک آلارم برای زمانی که سطح مایع در مخزن از حد مجاز بالاتر می‌رود، ایجاد کنیم. 

ابتدا مراحل 1 و 2 را برای ایجاد یک آلارم جدید با نام «سطح مخزن بالا» دنبال کنید. سپس در بخش Trigger Condition  شرط «بالاتر از» را انتخاب کنید. 

در گام بعد متغیری را که سطح مایع را در PLC نشان می‌دهد، انتخاب کنید و حداکثر سطح مجاز مایع را وارد کنید. 

در مرحله بعد در بخش Reaction پیامی را انتخاب کنید که به اپراتور در مورد سطح بالای مایع هشدار دهد. اگر می‌خواهید هنگام فعال شدن آلارم، آژیر هم به‌منظور جلب توجه اپراتور فعال شود، آن را نیز فعال کنید. 

در آخر مراحل 5 و 6 را برای ذخیره آلارم تکمیل کنید. 

 

نکاتی طلایی به‌منظور ایجاد آلارم‌های کارآمدتر در HMI

برای اینکه بتوانید آلارم‌هایی بهتر و کارآمد در اچ ام آی ایجاد کنید، لازم است به برخی نکات مهم توجه کنید. نکات زیر مانند ابزاری کارآمد به شما در ایجاد آلارمی بهتر کمک یاری می‌رسانند.

 • می‌توانید چندین آلارم را برای یک HMI پیکربندی کنید و از این نظر محدودیتی برای شما وجود ندارد.
 • برای ویرایش یا حذف آلارم، به”Alarms”  در TIA Portal  بروید و روی آلارم موردنظر دو بار کلیک کنید. پس از کلیک قادر خواهید بود تغییرات موردنظر خود را اعمال کرده یا آلارم را به طور کامل حذف کنید.
 • اگر قصد ندارید آلارم را به طور کامل حذف کنید می‌توانید از”Alarm Control” درTIA Portal  برای فعال یا غیرفعال کردن آلارم‌ها به طور موقت، تایید قاطعانه آلارم‌ها و مشاهده تاریخچه آلارم‌ها استفاده کنید.
 • از آخرین نسخه نرم‌افزار HMI و PLC خود استفاده کنید. به‌روزرسانی‌ها ممکن است شامل رفع اشکالات و بهبودهایی باشند که می‌توانند مشکلات مربوط به آلارم را حل کنند و همچنین منجر به ایجاد آلارم‌هایی کارآمدتر شوند. 
 • به مستندات HMI وPLC خود برای اطلاعات دقیق در مورد پیکربندی و عیب‌یابی آلارم‌ها مراجعه کنید، در نتیجه آلارم‌هایی بهتر ایجاد خواهید کرد. 

 

 راهنمای عیب‌یابی و حل مشکلات رایج در ایجاد آلارم در HMI زیمنس

 در هر مسیری ممکن است با چالش‌ها و مشکلاتی روبه‌رو شوید که بدون حل آن‌ها امکان ادامه راه میسر نباشد. ایجاد آلارم در اچ ام آی زیمنس نیز از این قاعده مستثنا نیست و گاهی سنگ‌هایی در مسیرتان قرار می‌گیرد که نمی‌دانید چگونه باید آن‌ها را از سر راه بردارید. در این قسمت از مقاله رها الکتریک قصد داریم به برخی مشکلات رایج و راه‌حل‌های هر یک بپردازیم تا در صورت مواجه‌شدن با آن‌ها، بدون هیچ نگرانی آن‌ها را از میان بردارید. 

 

آلارم فعال نمی‌شود

اگر آلارم خود را ایجاد کردید؛ اما حالا آلارم فعال نمی‌شود، لازم است به عیب‌یابی آن بپردازید. پیش از هر چیز اطمینان حاصل کنید که نوع آلارم به‌درستی انتخاب شده است. سپس برای حل مشکل راه‌های زیر را امتحان کنید.

 • سطح اولویت آلارم را به‌درستی تنظیم کنید تا توجه اپراتور را به‌موقع جلب کند.
 • پیام واضح و مختصری را برای نشان دادن علت آلارم بنویسید.
 • با دقت شرایطی را که باید آلارم را فعال کند، تعریف کنید. از متغیرهای مناسب و اپراتورهای صحیح استفاده کنید. 
 • اطمینان حاصل کنید که بلوک آلارم HMI به‌درستی به بلوک مربوطه در PLC متصل شده است.
 • بررسی کنید که متغیرهای مورداستفاده در شرایط فعال شدن آلارم به‌درستی از PLC خوانده می‌شوند.
 • در آخر برنامه PLC را برای خطاها یا ناسازگاری‌هایی که ممکن است از فعال شدن آلارم جلوگیری کند، بررسی کنید. 

 

آلارم به طور مداوم فعال می‌شود

اگر آلارم بدون اینکه شرایط از پیش تعریف شده برایش مهیا شود، به‌صورت مداوم فعال می‌شود، کل سیستم شما ممکن است دچار بی‌نظمی شود، بنابراین این مشکل به رسیدگی فوری احتیاج دارد، برخی راه‌حل‌های زیر ممکن است بسته به شرایط شما مفید واقع شوند. 

 • شرایط فعال شدن آلارم را به طور کامل بررسی کنید. ممکن است آلارم به دلیل نویز الکتریکی، نوسانات گذرا در متغیرها یا شرایط غیرمنتظره فعال شود. 
 • برای جلوگیری از فعال شدن آلارم به دلیل نویز یا تغییرات گذرا، یک تأخیر زمانی یا هیسترزیس به شرایط فعال شدن اضافه کنید.
 • آلارم را طوری پیکربندی کنید که فقط در صورت تغییر شرایط فعال مثلاً عبور از یک آستانه خاص فعال شود. 

 

 آلارم به طور تصادفی فعال می‌شود

از دیگر مشکلاتی که ممکن است هنگام آلارم‌نویسی در HMI زیمنس یا بعد از ایجاد آلارم، با آن مواجه شوید، فعال شدن تصادفی آلارم است. برای حل این مشکل اساسی، راه‌‌‌حل‌های زیر را امتحان کنید تا مسئله برطرف شود. 

 

 • منبع تغذیه را بررسی کنید. نوسانات ولتاژ در منبع تغذیه HMI می‌تواند باعث فعال شدن تصادفی آلارم شود، بنابراین از یک منبع تغذیه پایدار و مناسب استفاده کنید.
 • یک اتصال به زمین مناسب برای HMI و PLC برقرار کنید تا از تداخل الکتریکی که می‌تواند آلارم را فعال کند، جلوگیری کنید.

ممکن است مشکل فعال شدن تصادفی آلارم با کاهش نویز برطرف شود؛ بنابراین منابع نویز الکتریکی در اطراف HMI را شناسایی و از بین ببرید. این ممکن است شامل جداسازی کابل‌ها، استفاده از فیلترها یا ارتینگ مناسب تجهیزات باشد. 

آلارم قابل ‌تایید نیست

اگر آلارم را ایجاد کرده‌اید، اما آلارم تایید نمی‌شود ممکن است کلافه و حتی نگران شده باشید، اما جای هیچ نگرانی وجود ندارد، با راه‌حل‌های زیر خیلی راحت مشکل تایید نشدن آلارم‌هایتان را برطرف کنید. 

 • پیکربندی دکمه تایید آلارم را بررسی کنید. مطمئن شوید که به‌درستی به‌عنوان دکمه تایید در HMI تعریف شده است. 
 • بررسی کنید که دکمه تایید آلارم به‌درستی به پورت ورودی مناسب در HMI متصل شده باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که بلوک تایید آلارم HMI به‌درستی به بلوک مربوطه در PLC متصل شده باشد. 

 

 آلارم قابل حذف نیست

گاهی یک آلارم به‌خصوص ایجاد می‌کنید که پس از مدتی دیگر به آن احتیاجی نیست و باید غیرفعال یا حذف شود، اما هر چه اقدام به حذف آن می‌کنید موفق نمی‌شوید و آلارم حذف نمی‌شود. برای حل این مشکل اقدامات زیر را انجام دهید: 

 

 • پیکربندی بلوک حذف آلارم را بررسی کنید. مطمئن شوید که به‌درستی به‌عنوان بلوک حذف در HMI تعریف شده است. 
 • ممکن است بلوک حذف آلارم HMI به‌درستی به بلوک مربوطه در PLC متصل نشده باشد، بنابراین این اتصال را نیز بررسی کنید.
 • آخرین راه‌حل این است که HMI را ری استارت کنید تا تنظیمات آلارم و اتصالات را دوباره راه‌اندازی کنید.

آلارم‌ها به ما‌ کمک می‌کنند پیش از اینکه مشکلات سیستم به زیان‌های جبران‌ناپذیری ختم شوند، آن‌ها را حل کنیم. ایجاد آلارم در HMI زیمنس در این امر بسیار کمک‌کننده خواهد بود. در این مقاله از رها الکتریک تلاش کردیم به طور گام‌به‌گام و ساده نحوه آلارم‌نویسی در HMI زیمنس را برایتان توضیح دهیم. علاوه‌برآن نکاتی مهم برای ایجاد آلارم‌هایی بهتر و کارآمدتر، ارائه کردیم. در نهایت به بررسی مشکلات احتمالی هنگام تنظیمات آلارم HMI زیمنس و راه‌حل‌های کاربردی آن پرداختیم.

اگر شما و کسب‌وکارتان برای خرید HMI زیمنس به دنبال یک فروشگاه معتبر می‌گردید، می‌توانید از رها الکتریک تا با خیالی آسوده تجهیزات مربوط به اتوماسیون صنعتی مورد نیازتان را خریداری کنید.